Novinky

Dali sme dokopy dve dôležité knihy - stiahnite si ich koncept

Dali sme dokopy dve dôležité knihy - stiahnite si ich koncept

Dve dôležité knihy, ktorým sme venovali energiu posledný polrok sú pred vydaním. Kľúčové publikácie sme zhromaždili vďaka nadšeniu našich členov. Jednou je rozsiahly zborník o striedavej starostlivosti - prvý svojho druhu na Slovensku a druhou je Čierna kniha rodičovstva -svedectvá skutočných príbehov z našej poradne. Môžete si stiahnuť ich prípravné verzie.

Táto krajina nie je dobrou krajinou pre deti

Táto krajina nie je dobrou krajinou pre deti

Slovensko nie je dobrá krajina, nie je dobrým miestom pre život detí po rozchode rodičov. Odvážne tvrdenie? Vôbec nie, naopak - veľmi krutá realita, pozrite sa na fakty, ktorým čelia deti v našej krajine.

Na Slovensku má 500 detí „striedavku“ – veľa či málo?

Na Slovensku má 500 detí „striedavku“ – veľa či málo?

Počet detí po rozvode na Slovensku narastá. Pokiaľ minulý rok to bolo 13052 detí ktoré „súdili“, najnovšie zverejnená štatistika Úradu práce sociálnych vecí a rodiny hovorí že len za 8 mesiacov tohto roka súdy rozhodovali o zverení až 12 362 detí po rozchode rodičov. Tisíce detí sa ocitajú, nie svojou vinou, pred mnohokrát nezvratným rozhodovaním dospelých o ich celoživotnom osude.

Do striedavej starostlivosti išlo tento rok takmer 500 detí

Do striedavej starostlivosti išlo tento rok takmer 500 detí

V tomto roku súdy zverili do striedavej starostlivosti po rozchode či rozvode rodičov 475 detí. Z celkového počtu 338 rozhodnutí o striedavej starostlivosti súdy schválili 284 dohôd rodičov, vo zvyšku prípadov rozhodli o striedavej starostlivosti súdy samé.  

Pozrite si reláciu STV o striedavej starostlivosti

Pozrite si reláciu STV o striedavej starostlivosti

Pozrite si veľmi dobre a do hĺbky spracovanú reláciu STV Fokus o striedavej starostlivosti za účasti zástupcu Ligy Otcov, sudkýň, právničky, psychologičky, doplnenú o reportážne príspevky z praxe.

Desať základných mýtov a lží o striedavej starostlivosti

Desať základných mýtov a lží o striedavej starostlivosti

Kto chce, hľadá spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody. Aj keď má každé dieťa otca a matku  odkedy je ľudstvo ľudstvom, niektorí ľudia a aj "odborníci" si myslia, že po rozchode rodičov je pre dieťa lepšie byť polosirotou. Pozrite sa na výber najčastejších mýtov o rovnoprávnom rodičovstve.

Každý deň je 50 detí na Slovensku odsúdených byť polosirotou

Každý deň je 50 detí na Slovensku odsúdených byť polosirotou

Keď sa minulý rok schválila striedavá starostlivosť v parlamente, hovorilo sa o novinke. Čo na tom že 50 rokov po USA, či 12 rokov po Českej republike. Z prirodzenej väzby – otec, matka, dieťa – odkedy je ľudstvo ľudstvom sme spravili novinku. Ale sa nečudujme, keď sa na Slovensku súdom a sociálnej kuratele zdá štandardné vyrábanie polosirôt z detí po rozchode.

Parlamentná rozprava pri hlasovaní o novele zákona o striedavej starostlivosti

Parlamentná rozprava pri hlasovaní o novele zákona o striedavej starostlivosti

Prečítajte si celý prepis rozpravy v parlamente z 27.mája, kedy o jeden hlas neprešiel návrh ktorým mala byť striedavá starostlivosť paušalizovaná ako základný porozchodový model starostlivosti o deti. Niektoré "argumenty" sú naozaj pôsobivé a naozaj výpovedný je hlavne zoznam tých ktorí hlasovali proti alebo sa dzržali hlasovania. Hanba tým ktorí politikárčenie uprednostnili pred záujmom detí a ich právom na oboch rodičov aj po rozchode.

List poslancom od otca Erika Bogdana

List poslancom od otca Erika Bogdana

Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci,som otcom, ktorému boli deti vytrhnuté z náručia, ale nikdy nie zo srdca. Deti i ja sme sa stali obeťou, nuž áno, obeťou ... jednostranného rozhodnutia matky: jedného dňa som našiel náš dom prázdny, deti i manželka zmizli nevedno kam. 

Podporujeme iniciatívu Stop únosom detí

Podporujeme iniciatívu Stop únosom detí

Podporujeme neformálnu iniciatívu Stop únosom detí, v ktorej sa angažujú viacerí naši členovia a členky, zverejňujeme tu v plnom znení stanovisko iniciatívy ktoré sa vyjadruje k široko medializovanému únosu Susane Guio Lopez:

Analýza rozsudkov - aký je rozsah styku s deťmi a ako rozhodovali súdy o zverení v roku 2010

Analýza rozsudkov - aký je rozsah styku s deťmi a ako rozhodovali súdy o zverení v roku 2010

Koľko sa na Slovensku v priemere vidí otec s dieťaťom ktoré je zverené matke? Z 30 dní mesačne je to len 5 dní za mesiac, no nie vždy je to s prespaním, takže počet nocí ktoré strávi dieťa u otca je radikálne menší - necelé dve noci. Pomer zverení detí za minulý rok? Z vyše 13 000 detí súdy 84% zverili matke, 10%, otcom a 0,9% do striedavej starostlivosti. 

Lucia Nicholson: Striedavka by mala byť automatická

Lucia Nicholson: Striedavka by mala byť automatická

Rozhovor so štátnou tajomníčkou Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, mamou dvoch detí, Dominika (11) a Lilly (3), ktorá s bývalým partnerom praktizuje striedavú starostlivosť. O problematike rozvodov, o striedavej starostlivosti, o činnosti sociálnej kurately - pripravila pre Vás Dáša Balogová.

Hľadáme ľudí na web, grafiku, ITčkárov

Hľadáme ľudí na web, grafiku, ITčkárov

Vieš robiť web? Programovať, chceš zapĺňať cmsko, pomôcť programovať jednoduché aplikácie? Vieš nám pomôcť pripraviť web, zlepšovať služby, robiť online formuláre, databázy, mailový server? Ozvi sa prosím!

Juráš: Viem o prípadoch, kde na záujem detí nie je prihliadané

Juráš: Viem o prípadoch, kde na záujem detí nie je prihliadané

Na celoslovenskom stretnutí poručenských sudcov v Omšení hovorí generálny riaditeľ ÚPSVAR Ivan Juráš o tom, že sa stretáva s prípadmi, keď na záujem detí nie je prihliadané. Hovorí aj o tom, že vaše listy a sťažnosti zaručene neskončia v koši - vypočujte si na nahrávke z podujatia:

Klub a poradňa Ligy Otcov každú stredu

Klub a poradňa Ligy Otcov každú stredu

Potrebujete sa poradiť ako neprísť po rozchode o dieťa? Chcete osobne poznať ľudí z Ligy otcov? Viete nejako pomôcť Lige otcov? Chcete sa zapojiť do našich aktivít? Chcete materiály, letáky, plagáty? Chcete sa podeliť o svoje skúsenosti? Chcete byť v spoločnosti ľudí ktorí majú podobné problémy? Chcete sa stať naším členom?

Čo hovoria političky a politici o právach dieťaťa na oboch rodičov - videá

Čo hovoria političky a politici o právach dieťaťa na oboch rodičov - videá

Pozrite si výpovede poslankýň a poslancov o ich hodnotení súčasnej situácie v porozchodovej praxi na Slovensku: Jana Kiššová, Natália Blahová, Július Brocka, Radoslav Procházka, Dušan Čaplovič, Viera Tomanová, Robert Kaliňák, Daniel Krajcer aj Ľudmila Bučková z krízového centra pre týrané ženy. Nakrútené v parlamente počas výstavy Slovensko, krajina jedného rodiča.

Chcete pomôcť? Vypíšte dotazník dobrovoľníka

Chcete pomôcť? Vypíšte dotazník dobrovoľníka

Iste môžete spraviť užitočnú vec - niekedy je to možno oprava v kancli, inokedy vylepenie plagátu, alebo kontaktovanie kámošky novnárky, či spracovanie odbornej témy, prípadne jednoducho účasťou na súde, či fúkanie balónov na Deň Otcov... To všetko sú veci, ktoré tvoria základ našej práce - nájdite si svoju maličkosť ktorou prispejete k spoločnému cieľu...

Deň Otcov sa blíži - bude v nedeľu 19.júna 2011

Deň Otcov sa blíži - bude v nedeľu 19.júna 2011

Úvodom blahoželáme všetkým mamám - mamám našich detí, či našim mamám ktorých deťmi sme my sami. Prajeme všetko najlepšie k Dňu Matiek a pripájame srdečné poklony a vďaky za všetku lásku a starostlivosť ktoré dávajú svojím deťom.. Dúfame, že rovnako ako tradične krásny sviatok Dňa Matiek si nájde na Slovensku konečne svoje miesto a tradíciu aj Deň Otcov a nebude sa na nás, taťkov zabúdať ;-) Pozrite si čo všetko pripravujeme a zapojte sa aj vy!

Príď aj ty na utorňajší happening za striedavku pred parlamentom

Príď aj ty na utorňajší happening za striedavku pred parlamentom

V parlamente je predložený návrh zákona o povinnom zverení detí do striedavej osobnej starostlivosti, ak o starostlivosť o dieťa majú obaja rodičia záujem. Tento zásadný návrh by mal skončiť z nezmyselnou nerovnosťou rodičov a zmeniť aby striedavá starostlivosť bola "za odmenu", či len pre vyvolených, alebo výhrou v lotérii. 

Krajský súd rozhodol o striedavke napriek nesúhlasu matky

Krajský súd rozhodol o striedavke napriek nesúhlasu matky

Striedavá starostlivosť sa na Slovensku ujala viac ako sa čakalo. Napriek prvotným obavám je máloktorý návrh na striedavku zamietnutý, za prvý polrok súdy rozhodli o vyše 100 striedavkách, čo je dvojnásobok oproti prvému roku po platnosti zákona v Českej republike. Súdy sa neboja rozhodovať o striedavke aj keď je jeden z rodičov proti.

Deti zverili otcovi, lebo matka deťom bránila v stretávaní sa s otcom

Deti zverili otcovi, lebo matka deťom bránila v stretávaní sa s otcom

Pretože matka bránila deťom v styku s otcom, súd zmenil zverenie dieťaťa. Deti ktoré predtým boli zverené matke, ktorá však nerešpektovala rozhodnutie súdu na styk detí s otcom a manipulovala ich proti nemu zveril Okresný súd Košice okolie otcovi.

Pripravujeme vydanie zborníka o Striedavej starostlivosti

Pripravujeme vydanie zborníka o Striedavej starostlivosti

Prvá publikácia svojho druhu na Slovensku je už skoro pripravená na vydanie. Tie najlepšie články z celého sveta o porozchodovej starostlivosti sme dali dokopy a pripravujeme špeciálnu knihu. Výber z toho najlepšieho narástlo už na vyše 240 strán - a všetky sa budú venovať spoločnej starostlivosti o deti po rozchode rodičov. Vedecké články, štúdie, komentáre...

Smutná porozchodová prax na Slovensku

Smutná porozchodová prax na Slovensku

Každoročne sa na slovenských súdoch rozhoduje o osudoch viac ako 13.000 detí po rozchode rodičov. Prax je taká, že po rozvode či rozchode je z dieťaťa automaticky polosirota. Jeden z rodičov, väčšinou otec, je automaticky obmedzený v rodičovských právach. Aj keď nič zlého nespravil a napríklad si matka našla novú známosť, jeho predtým každodenný kontakt s dieťaťom je obmedzený. Prinajlepšom na obligátne dva párne víkendy do mesiaca. 

Parlamentný prejav ministra práce Jozefa Mihála o striedavke

Parlamentný prejav ministra práce Jozefa Mihála o striedavke

Vážené panie poslankyne, vážení páni poslanci, môj prejav smeruje primárne k striedavej starostlivosti a že je to otázka mimoriadne aktuálna, o čom svedčí aj práve prebiehajúca aktivita Ligy otcov tu na pôde Národnej rady Slovenskej republiky.

Liga otcov prišla do parlamentu bojovať za zrovnoprávnenie rodičovstva

Liga otcov prišla do parlamentu bojovať za zrovnoprávnenie rodičovstva

BRATISLAVA. Deklaráciu rovnoprávneho rodičovstva obsahujúcu 23 výziev ako dosiahnuť garantované právo dieťaťa na rovnocennú starostlivosť oboch rodičov predstavilo dnes na pôde parlamentu občianske združenie Liga otcov.

Moje skúsenosti so striedavou výchovou

Moje skúsenosti so striedavou výchovou

Jmenuji se Jana Pužmanová a byla jsem požádána, abych  krátce pohovořila o tom, jak střídavá výchova funguje, případně nefunguje, u nás v rodině. Vdávala jsem se v roce 1990, rozváděli jsme se v roce 2005. V té době bylo našim dětem 6 a 9 let, chodily do 1. a 3. třídy.

Zverejnili sme súbor najlepších odborných článkov

Zverejnili sme súbor najlepších odborných článkov

Opäť na našom webe pribudol ďalší kvalitný obsah - články od popredných odborníčok a odborníkov na tému porozchodovej strarostlivosti o deti, vedecké štúdie, komentáre, výskumy. Začítajte sa a verte že nebudete ľutovať. Žiadne diletantské názory vycucané z prsta, ale exaktné fakty ktoré hovoria jasne a dôkazmi o tom, čo je pre deti po rozchode najlepšie.

Ako nám môžete darovať 2% z daní?

Ako nám môžete darovať 2% z daní?

Platíte dane na Slovensku? Podporte nás poukázaním 2 % z dane. Darca neplatí nič zo svojho, len usmerní časť svojich daní. Registrácia nášho občianskeho združenia bola urobená len v minulom roku, preto nemôžeme 2 % z dane ešte tento rok prijímať. Prosíme Vás preto, aby ste Vaše 2 % z dane poukázali našej partnerskej organizácie Únia Materských Centier, s ktorou spolupracujeme na rôznych projektoch. 

Tieto zákony platia na Slovensku?

Tieto zákony platia na Slovensku?

Na Slovensku je zverovaných 96 % detí jednému rodičovi, z toho 90% matke. Väčšina z týchto detí už druhého rodiča obvykle neuvidí. Iste, trestuhodný nezáujem o dieťa je problém, ale ešte horšie dopadne ten, kto sa o dieťa snaží snaží.

Vytvorili sme novú sekciu príbehy

Vytvorili sme novú sekciu príbehy

Na našej web stránke sme otvorili sekciu Príbehy. Z desiatok telefonátov, mailov, listov ktorými sa na nás obraciate niektoré vyberáme a zverejňujeme ich, aby sa verejnosť dozvedela, ako (ne)funguje na Slovensku rovnoprávnosť v porozvodovej starostlivosti o deti. Prečítajte si skutočné príbehy od vás.

Cihlář: Moja praktická skúsenosť so striedavkou

Cihlář: Moja praktická skúsenosť so striedavkou

Akú skúsenosť má otec Petr Cihlář z Brna? V prezentácii píše o svojich trojročných skúsenostiach so striedavou starostlivosťou o syna, o tom že je v stiredavke  napriek nesúhlasu a odporu matky a že to skvele funguje. Jeho syn je šťastný a má oboch rodičov. Pozrite si v jeho prednáške:

Nová kancelária Ligy otcov

Nová kancelária Ligy otcov

Máme novú kanceláriu! Konečne sme našli priestor za symbolický poplatok kde budeme mať svoje centrum. Veľkorysý priestor v centre mesta vďaka ústretovosti TJ Sokol máme hneď neďaleko hlavnej vlakovej stanice. Pozrite sa na brigádu a ako by ste nám mohli pomôcť zariadiť novú kanceláriu.

Ako by mal vyzerať nový Zákon o rodine ak by mal byť v súlade so skutočnosťou

Ako by mal vyzerať nový Zákon o rodine ak by mal byť v súlade so skutočnosťou

Súčasná rozhodovacia prax súdov je v zjavnom nesúlade so Zákonom o rodine ako aj ďalších legislatívnych noriem (Ústava SR, Dohovor o právach dieťaťa, Antidiskriminačný zákon). 

Výstava Slovensko - krajina jedného rodiča (+galéria)

Výstava Slovensko - krajina jedného rodiča (+galéria)

Najväčšia akcia Ligy otcov je za rohom! V utorok 22.marca otvoríme fenomenálnu výstavu s názvom Slovensko-krajina jedného rodiča. 12 portrétov, 12 príbehov, 12 problémov ktoré súvisia s problematikou porozvodovej stratoslivosti o deti. Pozývame aj Vás do parlamentu na jej otvorenie.

Aby som neprišiel o druhého syna, obišiel som štát

Aby som neprišiel o druhého syna, obišiel som štát

Na vlastnej koži totiž pocítil, aká trpká je strata kontaktu s vlastným dieťaťom. Zverenie jeho prvého syna Martina († 20) do opatery starých rodičov, o ktorom rozhodol súd, sa skončilo tragicky. Chlapec spáchal samovraždu.

Dara Rolins a Homola sa dohodli na striedavke

Dara Rolins a Homola sa dohodli na striedavke

Homola a Rolins sa udobrili kvôli dcérke Laure! Najprv medzi Darou Rolins a Matějom Homolom lietali blesky, teraz zavládol pokoj! Rozhádaní expartneri sa umúdrili hlavne kvôli trojročnej dcére Laure.

Riaditeľka ÚPSVAR Bratislava: Dnešný systém robí z detí citových mrzákov

Riaditeľka ÚPSVAR Bratislava: Dnešný systém robí z detí citových mrzákov

Mgr. Ida Želinská, riaditeľka Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny Bratislava: "Je jedno či to nazývame striedavá starostlivosť alebo neobmedzený styk, čokoľvek čo nie je umelé je pre dieťa dobré a podľa mňa to čo sa nariaďuje teraz, kontakt raz do týždňa vo štvrtok od druhej do štvrtej, toto je to, čo ničí vzťahy, čo vyrába z detí citových mrzákov."

Nebránenie kontaktu rozhodujúce pre zverenie do starostlivosti

Nebránenie kontaktu rozhodujúce pre zverenie do starostlivosti

"Výchovné schopnosti rodičov v oblasti rozumovej, citovej a morálnej sú na dobrej úrovni. Výchovné schopnosti matky sú však znižované tým, že sa neplnoletého snaží viazať iba na svoju osobu. Do búducna nemožno očakávať, že matka, pokiaľ jej bude zverený do starostlivosti, bude podporovať styk otca s neplnoletým."

Liga Otcov mieri do parlamentu

Liga Otcov mieri do parlamentu

Priamo v parlamente začne špeciálna výstava a bude predstavená Deklarácia rovnoprávneho rodičovstva. Unikátny dokument, obsahujúci 23 výziev ktoré môžu zmeniť osudy a životy viac ako 13.000 detí ročne, vydalo dnes združenie Liga otcov. Tento strategický koncepčný dokument v oblasti porozchodovej starostlivosti o deti má za cieľ postupnými zmenami dosiahnuť garantované právo dieťaťa na rovnocennú starostlivosť oboch rodičov.

Podťe aj vy na Pochod Otcov do Viedne

Podťe aj vy na Pochod Otcov do Viedne

Podporme našich kolegov v Rakúsku, poďtes nami na pochod otcov s dlhoročnou tradíciou! Heslo pochodu: Právo detí na oboch rodičov, rovnaké práva pre obochrodičov! “Daddys Pride“ sa koná deviatykrátv Ríme, posledný rok sa prvý krát sa konal vo Viedni a tento rok sa konáprvý raz paralelne v Ríme a vo Viedni.

Celoslovenský kongres Ligy otcov

Celoslovenský kongres Ligy otcov

Stretnutie členiek a členov Ligy Otcov za účasti zaujímavých hostí a všetkých ktorí chcú priložiť ruku k nášmu snaženiu aby žiadny rodič nebol v živote dieťaťa po rozvode na druhej koľaji a Slovensko prestalo byť krajinou jedného rodiča.

Vydali sme nové materiály

Vydali sme nové materiály

Pozrite si náhľady nových materiálov ktoré sme vydali - nové plagáty, letáky, nálepky, mnohé z nich sa objavujú v uliciach, na úradoch, na školách a šíria myšlienku zodpovedného a rovnocenného rodičovstva. Ak chcete aj vy niektoré z nich, napíšte nám na info@ligaotcov.sk, radi Vám ich pošleme. Za pomoc s tlačou ďakujeme PMP tlačiarni a za grafické práce Martinovi Venuttimu.

Striedavá výchova vo svete

Striedavá výchova vo svete

Vynikajúca prednáška Ing. Jiřího Vodičku o skúsenostiach, zákonoch a výskumoch v oblasti striedavej starostlivosti vo svete. Prehľad kvalitatívnych výskumov a uplatňovania zákonov v praxi. Veľmi inšpirujúce. 

Workshop pre odbory sociálnoprávnej ochrany detí v Bratislave

Workshop pre odbory sociálnoprávnej ochrany detí v Bratislave

Jasným dôkazom že okrem kritiky a upozorňovania na nedostatky v prístupe štátnej správy podávame aj pomocnú ruku je celodenný workshop pre odbory sociálnej kurately v Bratislave. Pod vedením riaditeľky Úradu práce Bratislava Idy Želinskej sme organizovali workshop pre pracovníčky a pracovníkov odborov sociálnoprávnej ochrany detí. 

Tlačová konferencia Pol roka striedavky na Slovensku (+galéria)

Tlačová konferencia Pol roka striedavky na Slovensku (+galéria)

Na tlačovej konferencii Liga otcov za účasti zástupcov iných združení, zástupcov štátnej správy a parlamentu vyzvala k reforme odboru sociálnoprávnej ochrany detí. Zhodnotili sme nepriaznivý stav v poručenskej oblasti na Slovensku a upozornili na skutočnosť, že aj pol roka po prijatí zákona o striedavej osobnej starosltivosti je štát skôr negatívnym činiteľom ktorý neprispieva, ale bráni tomu aby deťom ostali aj po rozchode zachovaní obaja rodičia.

(Ne)Skutočný príbeh: Ako som sa stal "matkou" mojej dcéry

(Ne)Skutočný príbeh: Ako som sa stal “matkou“ mojej dcéry

Som slobodný otec, starajúci sa o dcérku Sofiu od prvého dňa narodenia, t. j. ešte v pôrodnici som suploval jej matku a sestričky na oddelení ma učili ako ju prebaľovať, kúpať a kŕmiť, nakoľko jej matka sa jej vzdala hneď po pôrode a odmietla ju aj vidieť. Aby som si mohol dcérku doviesť z pôrodnice domov, musel som si samozrejme vybaviť všetky náležitosti týkajúce sa matriky a rodného listu. Jej matka nemá ani Sofinkin rodný list. Po piatich dňoch bola moja dcérka prepustená z novorodeneckého oddelenia a doviezol som si ju domov, kde sa o ňu starám 24 hodín denne. 

Ako rozhodujú súdy o deťoch? Pozrite sa na štatistiku.

Ako rozhodujú súdy o deťoch? Pozrite sa na štatistiku.

Za posledných 10 rokov bolo na Slovensku rozhodované o osudoch skoro 200 tisíc detí (192 346). O tom, komu budú zverené po rozchode/rozvode rodičov.
Skoro 170 tisíc detí bolo zverených matke a otcom 15 tisíc (Matke: 168 836, Otcovi: 15 055). Pomer zverenia matka:otec je 11:1.

Napíšte riaditeľovi Jurášovi že žiadate zmenu pre deti!

Napíšte riaditeľovi Jurášovi že žiadate zmenu pre deti!

Podporte našu výzvu na zmenu vo vedení odboru spociálnoprávnej ochrany detí. Zastupcovia zdruzenia Liga Otcov sa stretli s generalnym riaditelom Uradu prace Ivanom Jurasom, ktory ma pod sebou odbory socialnopravnej ochrany deti, ktore su akymisi "detskymi prokuratormi". Na stretnuti sme sa zhodli ze najlepsim riesenim pre dieta po rozchode je zachovanie oboch rodicov a upozornili, ze statna sprava kona mnohokrat prave opacnym smerom a proti zaujmom dietata.

Udelili sme diplom "otec otcov"

Udelili sme diplom “otec otcov“

Ku koncu roka sme na vianočnom stretnutí preberali úspechy a aktivity ktoré máme za sebou a jednou z milých momentov bolo aj odovzdanie prvého titulu "otec otcov", ktorý sme sa rozhodli odovzdávať osobnostiam ktoré svojimi skutkami prispejú k napľňaniu cieľov nášho združenia.

Vianočné billboardy Ligy Otcov

Vianočné billboardy Ligy Otcov

V uliciach sa objavili nové billboardy Ligy Otcov, ktoré pripomínajú smutnú skutočnosť, že mnohé deti na Slovensku nepoznajú čo je to byť s otcom počas vianočných sviatkov. Žiadne darčeky a ani priazeň nenahradí deťom druhého rodiča.

Vianočná prosba o podporu!

Vianočná prosba o podporu!

Milé priateľky a mílí priatelia, tento rok ktorý sa blíži ku koncu priniesol v živote detí po rozvode na Slovensku významnú zmenu. Vznik združenia Liga Otcov, prvého združenia ktoré sa zameriava na porozvodovú starostlivosť o deti a ktoré háji ich právo na oboch rodičov. V jeho mene vás dnes žiadame o podporu.

Mikulášsky protest Ligy otcov (video+galéria)

Mikulášsky protest Ligy otcov (video+galéria)

TASR - Otcovia bojujú za práva detí a rodičov. Protestom pred Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave dnes Liga otcov chcela poukázať na problematiku boja za práva a spravodlivosť detí a ich rodičov.

Mediácia a jej využitie v Rodinných sporoch

Mediácia a jej využitie v Rodinných sporoch

Každý kto si prešiel rozvodom vie posúdiť nakoľko bol spokojný s priebehom a výsledkom celého procesu. Rozvod nepatrí k tým pozitívnym udalostiam v našom živote. Pokiaľ však nie je iné východisko a manželia už nevedia nájsť spoločnú reč, vyskúšali skoro všetko a usúdili, že najlepším riešením je rozvod pokiaľ sú v manželstve aj deti treba dbať na to aby sa príliš netrápili. 

Ako nezrelé matky vytesňujú otcov zo života detí

Ako nezrelé matky vytesňujú otcov zo života detí

PhDr. Eduard Bakalář, Csc.
Článok sa zameriava na tabuizovaný, ale v rodinách reálne existujúci problém, kedy sa matky s nízkou mierou emocionálnej zrelosti snažia vytesniť otca zo života dieťaťa. Popisuje možné vplyvy i motívy pôsobiace na také matky a taktiež uvádza súčasti vytesňovacieho systému. Zmieňuje sa  i o dvoch sesterských stratégiách a to o hyperprotektivite a narcistickom zneužití. Cieľom všetkých troch je výlučné a trvalé vlastníctvo dieťaťa.

Pražská konferencia na tému Cochemský model

Pražská konferencia na tému Cochemský model

NOVÉ EURÓPSKE TRENDY V STAROSTLIVOSTI O DETI PO ROZVODE, PRAHA 4. OKTÓBER 2010

Konferencia sa konala na magistráte Prahy vo viac ako dôstojných priestoroch s dvomi veľkoplošnými obrazovkami a zabezpečeným tlmočením.

Prvých 20 rozhodnutí súdov o striedavej starostlivosti

Prvých 20 rozhodnutí súdov o striedavej starostlivosti

Na Slovensku máme prvé rozhodnutia súdov o zverení detí do striedavej osobnej starostlivosti. 

Liga Otcov partnerom Rytmusa

Liga Otcov partnerom Rytmusa

Liga Otcov je súčasťou turné speváka Rytmusa a logo Ligy je na všetkých výstupoch kampane Spiš Showtime Rytmus Kral Tour 2010!

Exprezident Schuster podporil Ligu Otcov

Exprezident Schuster podporil Ligu Otcov

Aké to bolo prekvapenie! Zhoda okolností chcela že neďaleko členského zhromaždenia Ligy Otcov v bratislavskej reštaurácii mal stretnutie aj bývalý prezident Rudolf Schuster. Ten si so záujmom prečítal leták Ligy Otcov, porozprával sa s členmi Výboru združenia a následne podporil našu činnosť.

Aké máte skúsenosti s kuratelou?

Aké máte skúsenosti s kuratelou?

Máte skúsenosti s pracovníčkami a pracovníkmi odborov socálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately UPSVaR? Zastupujú práva detí? Tieto odbory UPSVaR sú platené z našich daní aby chránili deti. Robia to? Pomohli Vám, pričinili sa o zmiernenie dôsledkov porozvodovej situácie na deti? 

Kolízny opatrovník a jeho práca s rodinou

Kolízny opatrovník a jeho práca s rodinou

Mgr. Eva Riečicová
          Môj príspevok nemá byť žiadnym kázaním, ani obhajobou našej práce, pretože nie je možné obhájiť prácu každého sociálneho pracovníka zastupujúceho dieťa. Mojou snahou je priblížiť vám prácu sociálneho pracovníka - kolízneho opatrovníka, myšlienkové pochody, ale často aj osobnostné a profesijné mantinely, na ktoré narážame. Sociálna práca je profesia založená na hodnotách demokracie a ľudských právach.

Predsedníčkou Ligy Otcov sa stala matka

Predsedníčkou Ligy Otcov sa stala matka

Združenie ktorého cieľom je presadzovať na Slovensku rovnoprávnosť rodičov v starostlivosti o deti v porozchodovej starostlivosti je oficiálne zaregistrované. Hneď na začiatku svojej oficiálnej existencie spôsobilo šok skutočnosťou, že na jeho čele stojí žena!

Vydali sme vzdelávacie a informačné materiály

Vydali sme vzdelávacie a informačné materiály

V spolupráci so slovenskými odborníkmi sme vydali súbor materiálov o striedavej osobnej starostlivosti. Ide o prvé materiály zamerané na túto problematiku na Slovensku. V uplynulých dňoch sme ich v spolupráci s Ministerstvom spravodlivosti distribuovali na všetky súdy na Slovensku a aj na sociálne úrady.

Privítali sme platnosť striedavej osobnej starostlivosti na Slovensku

Privítali sme platnosť striedavej osobnej starostlivosti na Slovensku

Za príjemnej spoločnosti novinárov, odborníkov a aktivistov Ligy Otcov sme na Lodi Adyho Hajud v Divadle v podpalubí prívtali deň platnosti novely zákona o rodine. 

Rozhovor s otcom ktorý získal striedavku

Rozhovor s otcom ktorý získal striedavku

Petr Cihlář je otec pětiletého Matěje. Pečuje už několik let o svého syna ve střídavé péči spolu s jeho matkou, a to přes její odpor. Rozhovor se nakonec protáhl na celé dvě hodiny. Pokud jste se jej nemohli zúčastnit přímo, přinášíme vám na pokračování alespoň výběr zajímavých otázek a odpovědí (a to v pořadí, jak se v chatu objevily). 

Deň Otcov sa vydaril

Deň Otcov sa vydaril

Na železnej studničke sa podarilo osláviť Deň Otcov ako sa patrí. Aj napriek nepriazni počasia a futbalu, bola skvelá nálada - kúzelník, balóny, infostánok, novinári a srandy kopec - to bol prvý Deň Otcov v réžii Ligy Otcov!

Takýto mail nemôžeme nezverejniť! ;-)

Takýto mail nemôžeme nezverejniť! ;-)

Ako zena, ktorej sa tato tema bytostne tyka - chcela by som Vam vyjadrit podporu a respekt! Velmi Vam drzim palce v tomto boji! Kvoli vsetkym tym detom, ktorych sa to tyka a pre ktore je rozvod a rozpad ich rodiny dost velkou zatazou a pre ktore sa otcovia stavaju cudzincami, ktori s nimi chodia na zmrzlinu a do Dracika... 

Deň otcov

Deň otcov

Tohto roku bude novovznikajúca Liga Otcov sláviť tento deň v obklopení detí celé poobedie na Železnej studničke v Bratislave, súčasťou budú zábavné podujatia, kúzelník, balóny, atrakcie pre deti... Všetci ste srdečne pozvaní!

Na otcovi roka bez syna

Na otcovi roka bez syna

Jozef Ďurček, spolupracovník Ligy Otcov bol tohto roku nominovaný na ocenenie Otec Roka. Bol nominovaný za svoju neutíchajúcu snahu pomôcť deťom v porozvodovej starostlivosti, ktoré mnohokrát prichádzajú o otca kvôli pomste, či zlomyseľnosti.

Právnické stretnutie Ligy Otcov

Právnické stretnutie Ligy Otcov

Za ctenej účasti advokátok JUDr. Ivety Ábelovskej a JUDr. Zuzany Stavrovskej sme organizovali právnické stretnutie zamerané na legislatívnu iniciatívu, rovnako na postup pred účinnosťou zákona o striedavej osobnej starostlivosti. 
Za ctenej účasti advokátok JUDr. Ivety Ábelovskej a JUDr. Zuzany Stavrovskej sme organizovali právnické stretnutie zamerané na legislatívnu iniciatívu, rovnako na postup pred účinnosťou zákona o striedavej osobnej starostlivosti. Preberali sme aký postup máme zvoliť aby sme dokázali byť nápomocní súdom a úradom ktorí od nás žiadajú informácie a rady o problematike. Rozhodli sme sa osloviť ministerstvo pravodlivosti a vypracovať pre nich špeciálny elektronický informačný balík ktorý budú môcť poskytnúť súdom. Rovnako sme vytvorili zoznam, odborníkov, ktorí by s nami mohli spolupracovať v odbornej sekcii.

Striedavá starostlivosť prináša zrovnoprávnenie vzťahu oboch rodičov

Striedavá starostlivosť prináša zrovnoprávnenie vzťahu oboch rodičov

BRATISLAVA. Striedavá starostlivosť o deti po rozvode rodičov prináša podľa slovensko-českej spoločnosti Striedavá starostlivosť o deti (SSOD) významné zrovnoprávnenie vzťahu dvoch rodičov, ktorí dieťa vychovávali, a zrušenie doterajšej nerovnováhy porozchodovej starostlivosti o dieťa.

DEŇ SOS sa vydaril!

DEŇ SOS sa vydaril!

Viac ako 200 účastníkov seminára o striedavej starostlivosti, dokonca slniečko na námestí pri infostánku a zlatým klincom programu bolo premietanie filmu Střídavka s besedou. Na záver príjemne posedenie so skvelými ľuďmi ochotnými pomáhať Lige Otcov. Všetkým ktorí sa podieľali na úspechu akcie ĎAKUJEME!

Celoslovenský Deň pre striedavú osobnú starostlivosť

Celoslovenský Deň pre striedavú osobnú starostlivosť

DEŇ SOS sa blíži - vo štvrtok 3.júna to prepukne!
Pripravuje sa  seminár v doobednajších hodinách, poobede na Námesti SNP veľký info-stánok s nafukovacím hradom, balónmi pre deti, večer bude v A4ke premietanie filmu Střidavka o tom ako to funguje už 12 rokov v Českej Republike  aj s besedou - takže máme sa na čo tešiť.

Pozvánka na besedu

Pozvánka na besedu

Pozývame Vás na besedu o inštitúte striedavej starostlivosti spojenú s projekciou filmu Střídavka.
 Film ukazuje skutočné príbehy striedavej starostlivosti o deti v Českej republike, kde "striedavka" funguje už 12 rokov a onedlho bude fungovať i u Nás. Za účasti režiséra filmu Ľuboša Pateru a ďalších hostí a odborníkov na problematiku.