Aby som neprišiel o druhého syna, obišiel som štát

Vadimov prvý syn Martin spáchal samovraždu

Život sa s ním nemaznal. Vadim Kusý je jedným z otcov, ktorí bojujú za striedavú starostlivosť o deti medzi rozvedenými rodičmi.

Preto sa Kusý snaží, aby sa niečo také už nestalo. Možnosť striedavej starostlivosti o dieťa funguje na Slovensku už pol roka. Slovenské súdy totiž zväčša po rozvode zveria dieťa do starostlivosti matky. Zákon o striedavej starostlivosti pritom umožňuje, aby aj otcovia rovnocenne vychovávali svoje deti.

Na rozhodnutie súdu doplatil pred rokmi aj Vadim Kusý. „Rozviedol som sa hneď po vojne. Samozrejme, prebehol štandardný súd o dieťa.Neštandardné bolo ešte aj to, že matka sa dieťaťa vzdala,“ začal Kusý svoje rozprávanie. Napriek tomu, že syna Martina chcel do svojej opatery, súd ho pridelil starým rodičom. Ako vždy, otec na poslednom mieste...

Potom nasledovalo to, čo postretne skoro každého rodiča - vytesňovanie: „Dostával som sa k nemu s takými problémami a scénami, že nemalo zmysel všetkých traumatizovať večným bojom, tak som to vzdal. Dvadsať rokov trvali problémy, ktoré sa nedali riešiť,“ vysvetlil. Dnes svoje rozhodnutie ľutuje, pretože zronený Martin sa obesil.

Šťastie sa neskôr napokon usmialo aj na Vadima Kusého a dnes je pyšným otcom malého Riška (6). Napriek tomu, že s jeho mamou žijú oddelene, bez problémov sa dohodli na striedavej starostlivosti. „Striedame si ho po týždni, teraz ho mám ja. Všetko je v poriadku, tak ako má byť, a to preto, že sa nám do toho nestarajú súdy a štát,“ tvrdí Kusý. A dodáva - dnes ak sa rodičia sami nedohodnú, ako sa postarajú o deti, tak to za nich nevyrieši nik. Štátne inštitúcie právo dieťaťa na oboch rodičov nechránia, práve naopak - kvôli ich zásahom dieťa zväčša príde o jedného z rodičov a väčšinou samozrejme o otca.