Musím platiť za znalecký posudok?

Dobry den,
potreboval by som poradit. Zacnem teda od zaciatku.
Mam maloleteho syna, onedlho bude mat 8 rokov. Jeho matka sa ho vzdala ked mal 18 mesiacov. Nasledne mi bol sudom zvereny do opatery a odvtedy sa o neho staram ja. Matka o syna nejavila zaujem, nenavstevovala ho, proste absolutny nezaujem.
Pred rokom sa vydala a odstahovala do Irska a poziadala sud o zverenie syna do jej opatery. V podstate za 5 rokov sa so synom videla asi dvakrat, mozno trikrat.
Takze o syna sa teraz sudime, uz prebehli tri sudne pojednavania a na poslednom konani sudkyna prizvala k sudu znalca z oboru detskej psychologie s tym, ze si ho musime zaplatit a ze posudok zacne znalec vykonavat po zaplateni zalohy vo vyske 250 EURO. Ja som sa dnes ale dostal informaciu, ze pri maloletom dietati sudneho znalca plati stat, teda, ze ho neplatim ja.
Takze vlastne to by som potreboval zistit a poradit, ze ako teraz postupovat, kto vlastne ma toho znalca zaplatit a tak...
Dakujem za odpoved.

Odpovedá: PhDr. Štefan Matula

Za znalecký posudok (vrátane posudku na maloleté deti) znalec účtuje súdu a súd vyberie tieto peniaze od rodičov a až následne ich poukazuje znalcovi. S pozdravom Štefan Matula

Odpovedá: Mgr. Eva Riečicová

Podľa informácií od Mgr. Riečicovej, ak v odôvodnených prípadoch o znalecký posudok dieťaťa žiada ÚPSVaR ako kolízny opatrovník, tak tento znalecký posudok hradí štát - súd alebo sa môže stať, že aj úrad, ktorý oň požiadal, no môže nastať aj situácia, aké nastávajú v poslednom čase, že Uznesením súd rozhodne o tom, že poplatok uhradia rodičia, ktorí sa nevedia dohodnúť.