Blízke osoby

Dobrý den,
píšem v mene mojho brata, ktroý nevidel svoje dieta už viac ako 2 roky. Spolu chodili 3 roky potom sa rozisli ale udrziavali kontakt (sex) Jeho bývala partnerka tvrdila že berie antikoncepciu a všetci asi vieme ako to dopadlo chcela si ho priputat dietatom.
Dali sa dohromady a nastahovala sa k nám domov , kde sme žili v 4 izbovom byte ja s dietatom otec a mama a ešte vtedy aj dalsí brat. Teda dost. Snažili sme sa vychádzat a robit kompromisy co aj určitý čas vyslo.
Ich malý mal rok Maximko ked zacali zvady hadky a nakoniec rozchod odisla domov k mame brat ich navstevoval potom jej nosil oblecenie stravu  a peniaze pre malého vsetko vyhadzovala do kosa ..Potom ho udala na sude že sa nestara o svojho syna ...nevidel ho už 2 roky a stale sa odvoláva ona a nevieme už ako postupúovat neviem ale vyzerá to tak že na sude to bolo takto vybavené chceli by sme ho vsetci vidiet hrat sa s nim hlavne starý rodičia su uplne zničený . Nasu mamu pourážala ako sa len dá ale o tom nechcem ani rozprávat ako mame postupovat aby mu bolo dieta prisudené aspon na víkendy ci letné prazdniny a tak dalej ...to dieta si ho už ani nebude pametař.
podotýkam brat má novú priatelku ktorá ho v tomto podporuje a mimochodom neboli zobratý s bývalou ...prosím pomozte...

Odpovedá: JUDr. Lucia Danišovičová

Tu nejake sudne konanie prebehlo, resp. prebieha, sudiac podla toho, ze matka podava odvolania. Je potrebne vediet aky navrh bol z jej strany podany, a aky rozsudok bol vyneseny. Je potrebne vediet ci otec podal navrh na upravu styku, resp. ci bolo rozhodnute o uprave styku. Ak taketo rozhodnutie bolo a je pravoplatne, a matka odmieta odovzdat otcovi dieta v urcenych casoch, je potrebne podat navrh na vykon rozhodnutia. Ak taketo rozhodnutie o uprave styku pravoplatne zatial nie je, je potrebne podat navrh na predbezne opatrenie na upravu styku do casu pravoplatnosti rozhodnutia.
Rovnako je potrebne upozornit, ze aj blizke osoby, najma stari rodicia, maju podla zakona o rodine moznost podat navrh na upravu styku s vnukom. Bez blizsich informacii, najma ohladne sudneho konania, tazko radit konkretnejsie.